Category: Երկրաչափություն

Երկրաչափություն

Առաջադրանք 46`4954_14_46_b274e2a.png

Տվյալ. MK=10 սմ, NF=6 սմ:

L-ը MN հատվածի միջակետն է և KF=FN: MF-ը կորոշվի MF=MK+KF առչնությամբ, այսինքն MF=MK+FN=10+6 սմ=16 սմ:

LE-ն MNF ուղղանկյուն եռանկյան միջին գիծնէ, հետևաբար LE+MF/2=8սմ:

LS-ը MN հատվածի միջնակետի հեռավորությունն է a ուղղից: Ինչպես երևում է գծագրից LS=LE-SE, ասյիքն LS=LE-NF=8սմ-6սմ=2 սմ:

Առաջադրանք 49`

4956_14_49_c5447d7

Տվյալ. AD=AB=10 սմ, անկն C=45C: Անկյուն C-ն փոխարինենք a-ով, այսինքն a=45C:

Սեղանի B գագաթից դրա մեծ AD հիմքին իջեցված BK բարձրությունը հավասար է սեղանի փոքր AD սրունքին իսկ DK=AB=10սմ

BKC ուղղանկյուն եռանկյան մեջ KC-ն կորոշվի KC=BK cota առչնությամբ այսինքն KC=10 cot45C=10սմ

Սեղանի մեծ CD հիմքը կորոշվի CD=KC+DK առչնությամբ, այսիքն CD=10 սմ-10 սմ=20

Երկրաչափության

 

Խնդիր1։
Trapece (ne vienādsānu).JPG
Տրված է՝
<A=44°,<C=104°Գտիր՝
<B,<D

180-44=136=B

180-104=76=D

Խնդիր 2։
Trapece (vienādsānu).JPG

Հաշվիր ABCD սեղանի անկյունները, եթե <A=40°Քանի ,որ AB=CD => անկյուն A անկյուն DA,D=40°

360°-80°=280°

280°:2=140°=անկյուն B և C

Առ.2

Բանաձևը

(n-2)×180°

ա)(5-2)×180°=540°

բ)(6-2)×180=720°

գ)(10-2)×180°=1440°

Առ.4

Բանաձևը

(n-2)×180°

(5-2)×180°=540°

Առ.6

Բանաձևը

(n-2)×180°

(4-2)×180°=360°

Լուծում

360°+40°=400°

400÷4=100°

3 անկյունները=100°

Մի կողմը=100°-40°=60°

Առ.8

Բանաձևը

(n-2)×180°

(4-2)×180°=360°

Լուծում

1+2+3+4+5=15

360÷15=24

1×24=24

2×24=48

3×24=72

4×24=96

5×24=120

Երկրաչափություն

1006-832=174

բ) 1405 – 1513 = 108,

գ) 78 + 818 = 896,

դ) 333 – 303 = 27,

ե) 84 + 40 = 124,

զ) 2003 + 2558 = 4561։

 

2) Հավասարման արմա՞տն է արդյոք 3 թիվը.

ա) x – 3 = 0, այո

բ) x – 5 = 0, ոչ

գ) 7 – x = 0, ոչ

 

3) Գործարանի երեք արտադրամասերում աշխատում են 900

բանվորներ։ Առաջին արտադրամասում բանվորների քանակը 3

անգամ մեծ է, քան երկրորդում, իսկ երրորդում 150-ով փոքր է,

քան առաջինում։ Քանի՞ բանվոր է աշխատում ամեն մի արտադրամասում

 

 

 

լուծում

1)x+3x+3x-150=900

2)x+3x+3x=900+150

3)7x=1050

4)1050:7=150

Պատ՝150

 

 

 

4) Առաջադրանքի համաձայն՝ բանվորների բրիգադը պետք է որոշ

քանակությամբ սալիկներ պատրաստեր 12 օրում։ Սակայն

բրիգադը, օրական պատրաստելով 60 սալիկ, առաջադրանքը

կատարեց 8 օրում։ Օրական քանի՞ մանրակ պիտի պատրաստեր բրիգադը

 

լուծում

60×8=480

480:12=40

Պատ՝40

 

 

5) Լուծե՛ք խնդիրները՝ կազմելով հավասարում.

ABC եռանկյան պարագիծը 57 սմ է, AB կողմի երկարությունը՝

26 սմ, AC-ինը՝ 10 սմ։ Որքա՞ն է BC կողմի երկարությունը։

 

 

Լուծում

26+10+x=57

36+x=57

X=57-36

X=21